مشاهیر و بزرگان

حسین خسروجردی (گرافیست و نقاش)

 
 
 
 
 
 
 

حسین خسروجردی نقاش و هنرمند گرافیست معاصر در سال 1336 در تهران متولد شد. وی در سال 1364 فارغ التحصیل کارشناسی نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و علاوه بر نقاشی و گرافیک در زمینه کاریکاتور، مجسمه سازی و طراحی دکور نیز فعالیت دارد.

 

حسین خسروجردی با هنر خود افتخارات زیادی را کسب کرده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

1- لوح زرین و دستخط امام خمینی (ره) به مناسبت تقدیر از هنرمندان دفاع مقدس از مجتمع هنر و ادبیات هفته دفاع مقدس

2-برگزیده ششمین جشنواره فیلم فجر برای طراحی پوستر فیلم دستفروش به کارگردانی محسن مخملباف در بهمن 1366

3- دیپلم افتخار نمایشگاه بین المللی صلح مسکو در اتحاد جماهیرشوروی در سال 1366

4- دیپلم افتخار از آکادمی لایت کالا در هند سال 1376

5- جایزه بزرگ جشنواره بین المللی دوسالانه نقاشی شارجه در کشور امارات عربی متحده در سال 1380

6- برگزیده نخستین جشنواره دو سالانه نقاشی ایران در سال 1370

7- برگزیده سومین جشنواره دو سالانه نقاشی ایران در سال1376

8- برگزیده دومین المپیاد ورزشی-فرهنگی دانشجویان کشور

 

وی همچنین در جشنواره و مسابقات بسیاری به عنوان داور شرکت داشته که برخی از آنها عبارتند از:

1-داور سه دوره جشنواره دوسالانه کاریکاتور ایران در سالهای 1372، 1374 و 1376

2- داور بخش آنونس پوستر و عکس هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

3- داور سومین دوسالانه گرافیک ایران در سال 1371

4- داور چهارمین دوسالانه نقاشی ایران در سال 1373

5- داور اولین جشنواره دانشجویی سوره

6- داور سینمای کودک و نوجوان سینمای ایران در اصفهان

7- داور بخش کاریکاتورجشنواره بین المللی حرم امن

8- داور جشنواره بین المللی کاریکاتور در تبریز

9- داور جشنواره بین المللی کاریکاتور با موضوع اعتیاد

 

حسین خسروجردی آثار خود را در 12 نمایشگاه انفرادی و 57 نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی به معرض دید علاقمندان گذاشته که تعدادی از این نمایشگاه ها به شرح زیر است.

1- نمایشگاه انفرادی و گروهی بستون در سال 1366

2- نمایشگاه نقاشان انقلاب پاکستان در اسلام آباد در سال 1366

3- نمایشگاه هنرمندان معاصر هند در دهلی نو در سالهای 1373 و1376

4- نمایشگاه نقاشان آزاد ایران در پاریس در سال 1376

5- نمایشگاه نقاشان انقلاب پاریس خانه ایران 1377

6- نمایشگاه نقاشان ایران در کیف اوکراین (موزه شف چین کوکر) در سال 1377

7- پنجاهمین دوسالانه بین المللی هنرهای تجسمی ونیز در سال 2003

8- نمایشگاه موزه میمارا زاگرب کرواسی در سال 1379

9- نمایشگاه لوس آنجلس در سال 1381

10- نمایشگاه نیویورک در سال1382

 

معروفترین طراحی های گرافیکی حسین خسروجردی، طراحی آرمهای روزنامه همشری، دانشگاه آزاد اسلامی و شبکه 5 تهران است. کتاب ((مجموعه آثار نقاشی حسین خسروجردی)) که حاوی برخی از آثار این هنرمند است توسط انتشارات سوره مهر در سال 1390 منتشر شده است

حسین خسروجردی (نویسنده)

 
 

حسین خسروجردی نویسنده و داستان نویس معاصر در هشتم فروردین ماه سال 1333 در شهر سبزوار به دنیا آمد. محله زادگاه وی که اکنون به خیابان رضوی معروف است به سه کوچه حمام حکیم، نقابشک و سرسنگ محدود می شود. وی خواندن و نوشتن را در کودکی از شخصی بنام محمدحسین اصفهانی فراگرفت و سپس برای ادامه تحصیل وارد دبیرستان ابن یمین گردید.

علاقه او به کتاب پای او را به کتابفروشی در پایین تر از میدان اسرار که اتفاقا کتاب هم اجاره می داد، بازکرد. کتابهای مختلفی که او از این کتابفروشی کرایه می کرد و می خواند کم کم او را با دنیای قصه و داستان آشنا کرد. او همچنین کتابهای بسیاری را از کتابخانه قدیمی مدرسه فخریه و کتابخانه بزرگ شهرداری می گرفت و مطالعه می کرد.

در این میان او با دنیای سینما نیز آشنا شده و این پدیده نوظهور دنیای قصه و داستان ذهنش را روحی تازه داد. ورزشهایی چون بدنسازی، وزنه برداری، شنا و ورزش باستانی هم محلی برای ارضای نیروی جوانی وی بود.

دوچرخه سواری در طبیعت خارج از شهر نیز او را به عوالم و عواطف نوشتن نزدیک و نزدیکتر می کرد. او در تعطیلات سه ماهه تابستان کار می کرد اما گاه و بیگاه شوق بازیگری باعث سفر او به تهران و گشت و گذار وی در تئاتر و سینماهای لاله زار می شد. تا اینکه علاقه بسیار زیاد وی به بازیگری باعث آشنایی او با محمود امیری شد. در این دوره دکترشریعتی با آثار خود به خصوص کتاب ((کویر)) حسین خسروجردی را شیدای نثر و بینش و احساس عمیق انسانی خود ساخته بود.

دوران سربازی حسین خسروجردی با مبارزات قبل از انقلاب همزمان شده بود. در این دوران آزادی مطبوعات، احزاب و سازمانهای فعال سیاسی فضایی باز را برای گفتگوهای ایدئولوژیکی و مباحث داغ انقلابی ایجاد کرده بود.

حسین خسروجردی در دهه 60 وارد دانشگاه شد و در رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ التحصیل گردید. علایق و تمایلات وی برای نوشتن که از گذشته در وجود او بود، رفته رفته به نوشتن داستانهای کوتاه منجر شد. نوشتن این داستانهای کوتاه در واقع تمرین و کسب تجربه ای بود که باید به کمک مطالعات بیشتر و دیده ها و شنیده ها به سوی نوشتن داستانهای بلند هدایت می شد.

سال 1364 نقطه عطفی در کار حسین خسروجردی بود چرا که او در این سال توانست با نویسنده و داستان نویس بزرگ زمانه خود یعنی ((محمود دولت آبادی)) ملاقات کند. به علاوه او در یک دوره کلاس فشرده داستان نویسی ((دولت آبادی)) شرکت کرد و دانسته های خود را در شکل و محتوا غنی تر و منسجم تر ساخت.

داستان بلند ((ماه گل)) با همراهی و راهنمایی ((محمود دولت آبادی)) در سال 1370 به سرانجام رسید. این داستان تنگنا و بی پناهی مردمی را می نمایاند که با سیاهی های زندگی دست و پنجه نرم می کردند و همسوی آن به ارتش کرمان نیم نگاهی انداخته می شود. که همچون قهرمان داستان قوام و انسجامی ندارد و رنجور و آواره سرنوشت دردبار خود است.

پس از ((ماه گل)) داستان بلند ((جهانبانان)) را نوشت که نثر و زبانی فاخر و حماسی دارد. توجه به قابلیت ها و اثربخشی جنبش سربداران و عشق مردم به این قیام باعث شد که رمان بعدی حسین خسروجردی برای اساس قیام سربداران نوشته شود. رمان ((تگرگ تاتار)) یا ((سربداران)) پس از تحقیقات زیاد و خواندن متون مختلف و با صرف وقت بسیار آماده شده و به چاپ رسید. داستان ((به نسیم عطر تو می آیم)) هم همزمان با رمان ((تگرگ تاتار)) به چاپ رسیده و به بازار آمد. آخرین رمان حسین خسروجردی که نامی هنوز برایش انتخاب نشده، رمانی است که زمینه و محتوای آن به دوران انقلاب مشروطه برمی گردد.

حسین خسروجردی از 11 سال پیش ساکن شهر مشهد است.

عبدالملک خسروگردی

 در کتاب تاریخ بیهق نوشته ابوالحسن بیهقی آمده است که ((عبدالملک خسروگردی)) معروف به عبدان بوده و احاديث را با اسناد آن فراگرفته است. وي در 15 شعبان سال 292 هجري قمري در خسروگرد درگذشته است.

علی ابن عیسی

 در کتاب تاریخ بیهق نوشته ابوالحسن بیهقی آمده است که ((علی ابن عیسی)) عالمي است که اگرچه به محل ولادت وي اشاره اي نشده است ولي در خسروگرد ساکن بوده و از وي نقل حديث مي کرده اند. وي نيز در قرن سوم هجري در خسروگرد مي زيسته است.

داوود باهلی

 در کتاب تاریخ بیهق نوشته ابوالحسن بیهقی آمده است که ((داوود باهلی)) در سال 200 هجري قمري در خسروگرد متولد شده و در طلب علم و دانش سفرهاي بسيار زيادي به شام، يمن و حجاز کرده است. او در بيان احاديث مقامي بسيار عالي دارد بطوريکه در نقل بعضي از روايات از وي تا رسول اکرم (ص) بيش از چهار واسطه فاصله نيست.

مقالات دیگر...