برگزاری مراسم تاسوعای حسینی 1396 در خسروگرد

 
 

      به رسم هرساله، امسال نیز مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در خسروگرد برگزار شد. این مراسم از ساعت 9 صبح روز شنبه 96/07/08 با حرکت دسته زنجیززنی و سینه زنی هیئت ابالفضلی آغاز گردید. در ادامه هیئت با عبور از مسیر هر ساله در روستا به سمت گلزار شهدای خسروگرد حرکت نمود. در این میان خیرین و اهالی ضمن پذیرایی از عزاداران ارادت خود در نسبت به اهل بیت پیامبر و حضرت اباالفضل نشان دادند. همچنین در خلال حرکت دسته در روستا تعداد زیادی گوسفند قربانی جهت اهدا به هیئت ذبح گردید تا از آنها در اطعام روز عاشورای حسینی استفاده شود.

     امسال نیز در پیشاپیش دسته علم معروف به ((علم کربلایی حسین یزدی)) حرکت می کرد و دو پرچم عزاداری هیئت نیز به دنبال آن توسط عزاداران حمل می شد. از نکات جالب توجه مراسم تاسوعای امسال می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

- بخش عمده ای از عزاداران را خسروگردیهای غیر مقیم تشکیل داده بودند که از دیگر شهرها به خصوص سبزوار، مشهد و تهران در مراسم شرکت کرده بودند.

- نوحه خوانی آقای محمدعلی حجی با سن بالای خود و در حالی که با عصا حرکت می کرد، بسیار جالب توجه بود.

- تعدادی از  عزاداران در پشت دسته عزاداری کلیه ظروف یکبار مصرف مربوط به پذیرایی عزاداران را جمع آوری می کردند که باعث حفظ پاکیزکی محیط روستا و محیط زیست گردیده بود.

-

خبرها