حسینیه

 

     در مجاورت ضلع غربی مسجد جامع ساختمان حسینیه خسروگرد واقع شده که نسبت به بنای مسجد بسیارجدیدتر است. ساختمان حسینه از سمت جنوب به کوچه مسجد و از سمت غرب به ((باز)) منتهی می گردد.

بانی حسینیه

     ساختمان حسینیه توسط یکی از اهالی خسروگرد بنام آقای نادرپور (معروف به میرزاخان) احداث شده است. آقای نادرپور این حسینه را به نام پدرش که به ((مندیلی خان)) معروف بوده بنا می گذارد.

لازم به ذکر است که جناب آقای نادرپور متولد سال 1317 خسروگرد است که دوران کودکی و نوجوانی و جوانی خود را در زادگاهش سپری کرد. وی پس از استخدام در شهربانی به شهر دامغان منتقل شد و پس از آن در همان جا اقامت گزید. ایشان در سال 1369 اقدام به احداث حسینه خسروگرد در کنار مسجد جامع نمود که از آن زمان این حسینه محل برپایی مراسمات مذهبی خسروگرد بوده است. آقای نادرپور پس از بازنشستگی با درجه سرهنگی، هم اکنون رئیس شورای حل اختلاف و رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی دامغان می باشد.

     اخیرا و در تاریخ سیزدهم آذر سال 1394 مسئولین موسسه خیریه همت سبز به همراه تنی چند از اهالی با سفر به شهر دامغان دیداری با ایشان داشته و با اهدای لوح تقدیری از خدمات ایشان قدردانی شده است. تصویر دوم مربوط به همین دیدار می باشد.

 

معماری

     ساختمان حسینیه دارای یک پلان ساده مستطیلی است که دارای دیوارهای باربر (حمال) در اطراف و یک ردیف ستون فلزی در وسط می باشد. طول حسینیه در حدود 16 متر و 60 سانتیمتر و عرض آن در حدود 8 متر است. ساختمان حسینه دارای یک وجه نما در سمت جنوبی است که ورودی حسینیه نیز در همین ضلع واقع شده است. نمای ساختمان از آجر مجوف به رنگ نخودی است که به کمک آن تزئیناتی نیز بر روی بنا صورت گرفته است. برای قسمت ورودی یک سردر با طرح ایوانهای مساجد به عرض حدود 550 سانتیمتر در نظر گرفته شده است که درب فلزی ورودی در آن تعبیه گردیده است. در همین ضلع جنوبی چهار پنجره جناقی شکل به عرض 170 سانتیمتر و ارتفاع 380 سانتیمتر بصورت متقارن در دوسوی سردر ورودی قرارگرفته است. قسمتهایی از سردر ورودی و بالای پنجره ها جهت اجرای کاشیکاری خالی گذاشته شده است که به سبب عدم انجام آن در حاضر با ملات ماسه و سیمان پوشش داده شده اند.

 

کاربری

     اگرچه این ساختمان با عنوان حسینیه ساخته شده است ولی به سبب کمبود فضای مسجد جامع از آن اغلب جهت اجتماعات خانمها در مراسم مذهبی استفاده می شود. از سالهای گذشته در روز عاشورا از این محل برای اطعام عزاداران حسینی استفاده می شود.